Diskusijos

Čia galite diskutuoti ir klausti su žindymu susijusiomis temomis. Visi atsakymai dalyvauja Žindymo Patarėjų KONKURSE
Prisijungęs naudotojas: Svečias Prisijungti Nariai
Please consider registering


Pamiršote slaptažodį??

Ieškoti forumuose:


 






Wildcard naudojimas:
*    atitinka ivairaus ilgio raidžių kombinaciją
%    atitinkantys tiksliai vieną raidę

Žymų Nėra
NaudotojasĮrašas

1:42 pm
kovo 14, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Laba diena. Norėčiau
patarimo ir Jūsų nuomones arba patarimu iš  patirties dėl mažiuko
primaitinimo. Mums jau 5 men ir artėja primaitinimas. Mes gyvename Uk ir čia
situacija su papildomu maitinimu gan įdomi. Pvz. primaitinti siūloma panašiai
apie 6 men, bet.. Čia daktarai siūlo pradėti nuo kosiu, daržovių  ar uogų, vnz, nuo ko tik panorėsit ir ką turit
namie. Nesvarbu ar pirmas patiekalas bus vieno komponento arba iš keliu
komponentu. Čia net nerasi maistuko indeliuose kad butu tik iš vieno
komponento.

Ar yra koks
skirtumas ar pradėti nuo daržovių ar nuo kosiu ar nuo uogų, išskyrus tai kad
jei saldu pamegs, tai nevalgys daržovių? Ar būtina uogytes virti ar galima
duoti šviežiai sutrintas? Pvz. kada galima duoti agurkėlį? Butu įdomu kada ir
koki produktą galima įvesti?

Pasidalinkite ką jūsų
mažiukai ir kaip valgė? Butu naudinga. AčiūSmile

11:36 pm
kovo 16, 2011


Kazimieras Vitkauskas

Administravimas

įrašai922

Miela Erika,

Lietuvoje taip pat laikomasi Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rekomendacijos papildomo tiršto maisto įvedimą žindomam kūdikiui pradėti nuo 6 mėnesių amžiaus. Siūloma įvesti po vieną produktą, tam kad įsitikinti, jog kūdikis jį gerai suvirškina ir neatsiranda alerginės reakcijos.

Pradėti rekomenduojama nuo daržovių skystokų tyrių, paskui jas tirštinant iki košės konsistencijos. Pirmenybė teikiama iš šviežių daržovių namie pagamintoms tyrėms ir košėms, o ne komerciniams konservams.

Uogų ir vaisių virti neverta. Jie valgomi žali, be to taip išsaugomi vitaminai. Natūralaus jų saldumo nereikia bijoti. Juk ir pats mamos pienas yra ganėtinai saldus (pats saldžiausias iš visų žinduolių rūšių) paragaukite ;) Tačiau reikėtų pašalinti žieveles ir sėklutes. Agurkas jokiuose kūdikio papildomo maisto sąrašuose neminimas, nes turi netįžtančią struktūrą ir, jeigu nepakankamai susmulkintas, gali sukelti kūdikio springimą.

Dar detaliau apie PAPILDOMĄ MAITINIMĄ skaitykite knygoje, p.282-294.

4:30 pm
kovo 17, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Laba diena. Aciu uz  pasakyma. Dar butu idomu apie maitinima paklausti, ar galima trinti morkyte abra uoboliuka, kriausyte, abrikosa ir kt vaisius ir sviezia koseles pavidalu ja duoti ar geriau atidet si patiekala iki velesnio laiko (mums dabar 5) pvz iki 7men? Ir kas del vitaminu? mums daktare pasake, kad vaikiukas sparciai auga ir gerai priauga svorio, tad jai reik vitaminu.israse tokius, kur sudetyje yra: Vitamin C,
Vitamin A, 
Vitamin B1, 
Vitamin B6, 
Niacin (Vitamin B3), 
Vitamin B2
,Vitamin D2.jie yra skysti. Ka Jus manote apie vitaminus kudykiams?

4:31 pm
kovo 19, 2011


Kazimieras Vitkauskas

Administravimas

įrašai922

Miela Erika,

taip, kol kūdikis neturi dantų, kuriais galėtų maistą burnoje sutrinti pats, viską jam reikia duoti košės – iš pradžių skystesnės, o vėliau tirštesnės – konsistencijos. Labai švelnią struktūrą turinčius vaisius, kaip bananą, obuolį kūdikiui galima duoti pagramdžius šaukšteliu. O iš kietokos bei grubios ląstelienos sudarytas daržoves, tokias kaip morkos net ir smulkiai sutarkuotas bus sunkoka nuryti ir gali sukelti springimą. Todėl šviežias jas galėsite kūdikiui duoti tik filtruotų sulčių pavidalu. Panašiai ir su grūdėtos struktūros kriaušių veislėmis.

Jeigu žindanti mama valgo įvairų vertingą ir vitaminų turintį maistą, kūdikiui vitaminų preparatų paprastai skirti nereikia. Išimtis yra D vitaminas ne vasarą, kai nepakanka saulės spindulių, kad užtektinai šio vitamino pasigamintų kūdikio ir mamos odoje.

12:59 pm
balandžio 15, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Laba diena.
Norėčiau Jūsų patarimo. Mums
dabar jau 6mėn. Primaitinimą pradėjome apie 5,5mėn.  Kaip ir pataria pradėjome nuo morkytės,
bulvytės  tada daviau  obuoliuko ir kriaušytės. Stebėjau mažiukės reakciją
į naujus produktus. Alergijos  nepastebėjau.  Papildoma maistą duodu tik karta per dieną per
pietus.Neskubu labai didinti porcijas, mes suvalgom  apie 50gr. Gal ir mažiau. Bet norėčiau sužinoti
nuo kada mums galima būtų  duoti mažiukei
papildomo maisto antra kart dienoje (ir kada geriau ryte ar i pavakare)ir  nuo kelinto mėnesio galima ragauti košytes:
ryžių ir kt (be gliutino) ir kada mėsytės?

 Dar domina toks klausimas: mažiukei kalasi
dantukas ir ji kiša viską kas papuola į burnytė ir aš (gal ir negerai?) vietoje
plastikinio barškučio padariau riestainiuką  ( ryžius sumaliau ir padariau iš miltų sumaišytu
su vandeniu tešlą. Iš jos riestainį (gan stora, kad neprakastų) ir džiovinau
orkaitėje. Va toki ir daviau kartą mažiukei. Ji mielai ji čiulpia. Tik ar
nepakenksiu? Nes ji bečiulpiant į pilvuką vis viena patenka maži trupinukai.

Ačiū už atsakymą.
Labai jo lauksiu.

1:11 am
balandžio 18, 2011


Kazimieras Vitkauskas

Administravimas

įrašai922

Miela Erika,

mėsa yra trečiasis papildomo maisto įvedimo etapas, pradedamas tada, kai įsitikinama, jog kūdikis gerai priima ir apdoroja burna, virškina, įsisavina ir toleruoja dvi pirmąsias maisto rūšis – daržoves ir kruopas. Pripratimas prie trijų pagrindinių daržovių (bulvių, morkų ir kopūstų) atitinkamai užtrunka apie tris savaites, o tada ir atsiranda antrasis tiršto maisto (kruopų košės) valgymas. Nes kruopos ir bulvės tarpusavyje nedera. Taigi pradėjus valgyti daržovių košes nuo vidutiniškai 6 mėnesių amžiaus, metas įsijungti kruopų košėms ateina septintojo mėnesio gale, o dar po trijų savaičių (pripratus prie avižų, grikių ir ryžių), pradedama ragauti ir mėsą, kuri dera ir su daržovėmis ir su kruopomis, todėl jai atskiro maitinimo nereikia. O kada, ryte ar vakarop, surasite laiką antrajam papildomo maisto valgymui, nėra labai svarbu. Tik vertėtų, kad intervalas tarp dviejų košių valgymų būtų pakankamas pirmosios suvirškinimui, o tam reikėtų ne mažiau kaip keturių valandų.

Dėl riestainiuko. Seilėmis burnytėje išbrinkinti trupinėliai iš tokio natūralaus produkto kaip nors pakenkti kūdikiui neturėtų. Vertėtų tik pažiūrėti ar tas riestainiukas nebrūžina Jūsų mažiukės dantenų, ar jos neraudonuoja nutrintos. Nes jeigu jos pasidarytų skausmingos, dėl to paskui mergytė gali vengti netgi glaustis prie krūties, nes ir susilietimas su krūties oda būtų skausmingas.

12:16 am
balandžio 29, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Labas vakaras. Mus domi Jūsų ir kitų mamycių nuomonė apie kosių virimą.
Pirmai košei geriau virti rudus ryžius ar paprastus, baltus? Ar
verdant kruopas(pvz. ryžius) reik virti vandenyje ar galima virti naudojant
pieną ir vandenį?  Ir ką pilti kad nebūtų
lipnios konsistencijos? Ilgai studijavau lentynas su įvairiausiomis pramoninių
būdų pagamintomis kruopu košėmis, visos košės yra su tolimesniu pieno mišinių. Norėčiau
pati pabandyti namie išvirti košę. :))Ačiu

Gal turite kokių kitų patarimų kokias košes (kruopų) mego Jųsū mažiukai ir kaip jas virete:))

12:55 pm
balandžio 30, 2011


Mamulė Mū

Vilnius

Narys

įrašai290

Oi ta mamos atmintis… Bet kiek pamenu, tai specialių pramoniniu būdu gamintų košių neieškojau (ir dėl finansų ir šiaip reikalo nemačiau – nepatinka man tie pridėti sintetiniai vitaminai ir pan.),pirkdavau tiesiog kuo mažiau apdorotas kruopas (net ne dribsnius, o pilnus grūdus, kuriuose išlikę daugiau vertingų medžiagų): ruduosius ryžius, grikius, avižas. Stengdavausi ieškoti ekologiškai augintų, mūsų geografinėje platumoje (ryžiai to kriterijaus nelabai atitinka, bet per tiek metų jau įpratę esam, plius juose nėra glitimo, kuris galėtų alergizuoti pradžiai). Ir tada virdavau garų puode, po to truputį įpildavau savo pienelio ar nuoviro, kuriame virė ir trindavau (kitos mamos tiesiog sumala pačius grūdus kavos malimo mašinėle, arba sveiko maisto parduotuvėlėse kartais galima rasti ir jau sumaltų). Gardindavau, kai jau priprato kokiu tarkuotu obuoliuku ar pan. Nors kai gaudavo sočiai mano pienuko, tai prisigardindavo visko ir taip :) Dėl sviesto dėjimo, deja, nebepamenu, bet turbūt vengiau kurį laiką. Tačiau tvirtai žinau, kad virti karvės piene nerekomenduojama – iki metų jo duoti nepatariama dėl tų pačių alergijų tikimybės, na o sviestas, kaip žinia, gi irgi iš ten pat :)

Tokios tad netikslios mano žinios – viriau tas košes pirmagimiui prieš trejus metus jau, o šitam dar neteko ;) Tikiuosi, kad kitos mamos tuoj čia mane papildys/pataisys naujesnėmis ir išradingesnėmis patirtimis

10:24 pm
balandžio 30, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

As kazkaip panasiai ir galvojau, bet kartais paimi ir suabejoji, nes sumalus rudus ryzius  ir ipilus vandens gavosi man kazkokia tirsta baisi Embarassedmase, teko ismest. Gal perviriau? na dabar bandysiu garinti pilnus grudus ir tada trinti su savo pienuku. gal skaniau bus:))))

10:26 pm
balandžio 30, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Bet kas liecia sviestuka ir nezinau kaip ir kas. o kaip su aliejuku ir nepamenuEmbarassed

4:49 pm
gegužės 1, 2011


Mamulė Mū

Vilnius

Narys

įrašai290

Aliejus! Ir užmiršk tu man šitą gėrį. Pildavau gi kaip puikų košės komponentą – ir į daržovines, ir į grūdines. Ir dar visokių visokiausius – aišku ne po daug ir tik šalto spaudimo. Linų sėmenų, saulėgrąžų, alyvuogių pradžiai, po to nuostabūs tiek savo mitybine verte, tiek skoniu – moliūgų sėklų,lazdyno riešutų (tik nežinau, kaip ten su tom alergijom riešutam), vaikam sako labai tinkamas ne tik masažams, bet ir valgymui – migdolų aliejus. Vėl į rapsų aliejų atsigręžiama – kad vertingumu prilygsta alyvuogių aliejui, bet mums, lietuviams, jis esą tinkamesnis. Sojų kai kas giria irgi kaip vaikams labai tinkamą – tik žiūrėti, kad nebūtų modifikuotų. Na žodžiu, čia įvairovė didžiulė ir turbūt tame visas ir gerumas – vieni tuo turtingi, kiti kitkuo. O skonį lavinam – koks gi ir yra mūsų vienas tikslų primaitinant.

Na ir dar visiems turbūt žinoma, bet kadangi pagunda vaikelio košeles paskaninti druskyte, cukriuku ar bent medučiu yra didžiulė, tai primenu, kad šitų tai jau nu nu nu. Dar spės per gyvenimą, o dabar tegu natūraliais skoniais pasimėgauja – kūdikių receptoriai yra nesugadinti dar ir labai jautrūs, tad tokius juos ir stenkimės kuo ilgiau išlaikyti, man regis. Paskaninimam gi tuoj pasipils visokie krapeliai, kaip mano močiutė sakydavo, petruškėlės…Visa skonių jūra jų laukia :) O mums džiaugsmas tuos atradimus stebėti.

3:22 pm
gegužės 2, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

O ka Jus manote apie dziovintus vaisius,(slyvukes, razinkas, abrikosus)?
mes gyvename UK ir cia siuloma tuo pat metu kai ivedame vaisius
pratinti prie dziovintu vaisiu. Yra tokia autore Annabel Karmel
(http://www.annabelkarmel.com/n…..ning-guide)
tai ja mamos laiko kaip geriausia vaiku mitybs specialiste.Ir as gavai
is bendradarbiu jos knyga. Seip labai daug idomiu ir skaniu receptuku
pasiulo. ir butu idomu suzinoti ka pas mus sako del dziovintu vaisiu
tyreles ir pan?

6:17 pm
gegužės 2, 2011


Mamulė Mū

Vilnius

Narys

įrašai290

Aš, pavydzdžiui, asmeniškai esu didelė jų gerbėja ir vyresnėlis šlamščia juos mano iniciatyva vietoj saldumynų (deja, ne visada – seneliai turi savo idėjų irgi ;). Mažąjam, jeigu nebūtų šviežių arba šaldytų, pvz. žiemą/pavasarį irgi turbūt visiškai drąsiai duočiau gerai sumalusi ir ,aišku, ne pačiai pirmąjai košelei, o jau kai pripras prie vienų grūdų. Pirmenybę teikčiau lietuviškiems obuoliams, kriaušėms ar slyvoms, vyšnioms, spanguolėms ir labai žiūrėčiau, kokie ir kaip tie vaisiai/uogos buvo sudžiovinti (pačiai tą padaryti būtų, aišku, idealiausia, deja, ne visada įmanoma). Nes, didžiausia problema su džiovintais vaisiais, kad jie dažnai būna apdorojami įvairiomis medžiagomis, kad neįsimestų pelėsis, o vaikui jos gali sukelti įvairias alergijas ir pan. Na ir labai žiūrėčiau, kad gerai susitrintų žievelės, jeigu buvo džiovinta su jomis (išmirkyčiau turbūt, karštu vandeniu gerai nuplovus). Razinas, abrikosus, datules duočiau dar vėliau. Ir būtinai pirkčiau brangesnes, ekologiškai augintas iš sveikų produktų parduotuvėlių – geriau jų naudoti mažiau (kiek ten ir reikia – vienos, kitos), bet tikrai kokybiškas. Toks tad tos Mamulės Mū subjektyvus ir visiškai gal ir nemoksliškas požiūris :)

5:00 pm
gegužės 3, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Aš asmeniškai esu tik už
ekologiškus produktus. Džiaugiuos tuo, kad  Uk ši maisto sritis išvystyta
labai gerai. 

Ar duotumėte mažiukui kaip daržovių košes komponentą Briuselio kopūstą?  

Kada galima duoti
špinatą?Smile

3:08 pm
gegužės 4, 2011


Mamulė Mū

Vilnius

Narys

įrašai290

Aš tai jokio maisto produkto, juolab vaisiaus ar daržovės nelaikau "blogu" ir nei sau, nei vaikams nedraudžiu vartoti su saiku. Nes va kad ir dėl tų pačių špintatų – žiūrėk vieną dieną rimti profesoriai pirštu grūmoja prie jų net neisartinti, nes oksalo rūgštis tuoj ten tau inkstus visus kitaip pažeis, kitądien jau kiti duoda galvą nukirst, kad šviežiuose jos nėra.

Ech, gerai "Hiperbolė" kažkada dainavo: "Ką dar pasakys daktarai, ko patars lyg ugnies vengti/Jeigu taip pagalvojus gerai, tai labiausiai kenksminga – gyventi" :)

Na o taip padainavusi sau, mažiukui juos  įvesti imčiau turbūt po jau tikrai išbandytų klasikinių daržovių, tokių, kaip bulvės, morkos, kopūstai, cukinijos, dėčiau tik jaunus lapelius skintus tą pačią dieną ir tik vieną kitą (dėl šventos ramybės), "briuseliuką" irgi vieną kokį, kodėl gi ne (daugiau tai tiesiog pilvuką turbūt gali, kaip ir bet kuris kitas kopūstas, papūsti). Tiesiog žiūrėti svarbu, kaip tas vaikiukas priima – mes gi irgi skirtingi labai, skirtingus produktus geriau ar blogiau toleruojam, skirtingus skonius turim.

Eksperimentuoti teks ;)

11:05 pm
gegužės 4, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

O tai geras!!! as apie spinatus net nezinojau tokio reikalo. Stai ir galvok sau dabar, o as tokiaa ju gerbejaSurprised kaip ir briuselio kopustu bei sparagu. O ar galima butu pasidalinti kaip gaminat cukinija? taip pat garinat kokias 7min? Organikai teikiu pirmenybe (aisku jei yra galimybiu) o ir "paprastas darzoves "  "myliu"Smile. O ka Jus rinktumetes ar organines darzoves ar jaunas, mazas (baby) darzovytes? (vaikiukams maistukuj gaminti:)) cia pavasariui atejus labai daug tokiu maziuku jaunu darzoviu.  ir net nezinau ka rinktis?

8:53 am
gegužės 6, 2011


Mamulė Mū

Vilnius

Narys

įrašai290

Cukiniją iš tiesų ruošiu labai trumpai. Apskritai visas daržoves: žirnelius, morkytes – žvejoju, kol dar spalva originali ir traškios. Kai jau kramtys, tai gal aktualiau, kad minkštesnės būtų, o dabar gi vistiek trini, tai geriau jau tą vieną kitą papildomą vitaminą bandyt išsaugot. O pirmąsias pavasarines bent jau Lietuvoje pirkti prekybos centruose vengiu, man regis, skubant jas išauginti išsiilgusioms masėms jas turėtų tiesiog prifarširuoti visokių dalykėlių, kurių nenorėčiau savo atžaloms. Nei sau ;) Tai perku tik iš pažįstamų ūkininkų, kuriais pasitikiu. Bet jie morkyčių pvz., pirmųjų turės tik už gero mėnesio. Tai turbūt tiek laiko saviškį dar badu ir marinsiu :)

12:27 am
gegužės 9, 2011


ErikaL

Narys

įrašai26

Labas vakaras. Labai
norėčiau Jūsų Gerb. Daktare nuomonės dėl tam tikrų papildomo maisto komponentų.
Gal galėtumėte patart kada galima į verdamas košeles dėti truputuką alyvuogių aliejaus
ir kada sviestuko?  Straipsniai apie
papildomą maitinimą klaidina, nes vienoje vietoje rašoma vienaip kitur kitaip ir t.t. Ką Jūs pasakytumėte apie tokių daržovių ir vaisių įvedimą
kaip saldžioji raudona paprika, džiovinti abrikosai, slyvukes ir persikai (verdant
vaisių tyreles). Kas dėl cinamono ir vanilės? Kada galima trupinti specialiai
vaikams pagamintus sausainiukus į vaisines košeles. Kaip dažniausiai būna mamos
prisiskaito ir prasideda dvejonės. Čia vis dėl tos autorės receptų (minėjau aukščiau).
Ją Britanijoje laiko kūdikių ir mažų vaikų mitybos guru. Ji rašo, kad nuo šešių
mėn  galima duoti džiovintų vaisų ir kad
juose gausų geležies. Taip pat siūlo i vaiko įprastą pienuką sutrupinti ir
palaukti kol ištirps mažiukams gamintus sausainiukus. Būtų labai įdomu sužinoti
Jūsų nuomonę.  Ačiū.

2:19 pm
gegužės 21, 2015


naujamamyte

Narys

įrašai40

Sveiki.

Iškilo klausimas. 

Jeigu vaikas suvalgo pilną tyrės porciją, o naują produktą reikia įvedinėti palaipsniui, naujas produktas turi būti duodamas vėl po šaukštelį ir palaipsniui didinama porcija?

Takim suvalgome pilną daržovių tyrės porciją 150 ir ateina metas kruopoms. 

Jas pradėti duoti po nedaug, kompensuojant motino pienu?

 

Būčiau labai dėkinga.

9:04 pm
gegužės 21, 2015


magnolija

Narys

įrašai642

Sveiki,

Jeigu naują produktą duodat ir nauju metu (t.y., pradedat pakeisti dar vieną žindymą), tai tada prasminga viską daryti iš lėto kaip ir pačioj primaitinimo pradžioj.

Jeigu tiesiog įvedat naują produktą, tai svarbu įsitikinti, kad jis nealergizuos, ir duoti šiek tiek laiko žarnynui prisitaikyti prie naujo dalyko. Jeigu tai nauja daržovė – tai tiesiog įmaišytumėt su jau vartojamomis. O jeigu apskritai visas naujas patiekalas, kaip kad kruopų košė, tai siūlyčiau daryti taip: pirmas dvi dienas duoti kartą per dieną šalia daržovių košės paragavimui (kad nereiktų daryti tų "kompensavimų" MP) po pora trejetą šaukštelių.  Ir dar dvi dienas naudoti tik tas kruopas (jau duodant pilną porciją košės), neįvedant naujų.

Jau įvedus kažkokią vieną kruopą, siūlau nepradėti jos duoti kasdien ilgą laiką, kad netyčia neįsijautrintų dėl gausos.

Žymų Nėra
Atsakyti į įrašą


Atsakyti į įrašą:
Papildomas maitinimas

Svečio vardas (būtinas):

Svečio el. pašto adresas (būtinas):

PASTABA: Nauji įrašai turės sulaukti administratoriaus patvirtinimo

Šypsenos
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Cituoti ir atsakyti

Guest URL (required)

Suskaičiuokite!
Įrašykite
5 + 2
sumą:   




Apie Kūdikių žindymas: teorija, praktika ir patarimai forumą

Forumo Laiko Juosta: Europe/Vilnius

Daugiausiai narių prisijungusių: 1162

Šiuo metu prisijungę:
23 Svečiai

Dabartiniai leidimų nustatymai: Topic:
1 Svečias

Forumo statistika:

Grupės:1
Forumai:5
Temos:1235
Įrašai:6901

Narystė:

Narių: 5347
Svečių: 439

1 administratorius

Daugiausiai parašę:

katiara23 – 768
magnolija – 642
Mamulė Mū – 290
Dudi – 108
Prada – 83
Lactivist – 77
kristinacl1 – 71
Brigita – 65
Raimonda28 – 61
k.juste – 59
Megaira – 54
simona_g – 52
Justė – 48
Mamute – 46
lina123 – 44

Administratoriai:Kazimieras Vitkauskas (922 Įrašai)


Be Sociable, Share!
    

    Mūsų draugai: